آداب و رسوم مردم ترکیه

آداب و رسوم مردم ترکیه

در جنوب شرقی آسیا و در میان دریای اژه، دریای سیاه و کشورهای یونان، سوریه، گرجستان و بلغارستان کشور زیبای ترکیه قرار دارد. ترکیه آب و هوای عالی و جاذبه های بسیاری دارد که باعث شده همه ساله گردشگران زیادی از اقصی نقاط دنیا به آن جا سفر کنند. 80 درصد از جمعیت 80 میلیونی این کشور ترک و باقی افراد کرد هستند. بیشتر جمعیت این کشور را مسلمانان تشکیل داده اند اما بخش کوچکی نیز مربوط به اقلیت های یهودی و مسیحی است. با توجه به اقوامی که در ترکیه زندگی می کنند زبان این کشور کردی، عربی و ترکی است. 

اگر قصد سفر به ترکیه را داشته باشید خوب است که با فرهنگ و آداب و رسوم مردم این کشور آشنا شوید. وقتی صحبت از آداب و رسوم می شود معمولا منظورمان مجموعه ای از باورها و اعتقادات نیز هست. در این مقاله می خواهیم شما را با فرهنگ و عقاید و رسوم مردم ترکیه آشنا کنیم. ابتدا با مهمان نوازی شروع می کنیم. ترک ها بسیار مهمان نواز هستند و تمام تلاش خود را می کنند که بهترین پذیرایی را داشته باشند و اوقات خوشی را برای مهمانان خود فراهم کنند.

آداب حضور در جمع

اگر به خانه فردی در ترکیه رفتید حتما مراقب باشید که زود از خانه نروید زیرا آن ها این مورد را نوعی بی احترامی قلمداد می کنند و فکر می کنند از بودن در آنجا حس خوبی نداشته اید و به همین خاطر می خواهید زود بروید. وقتی به دیدار فردی می روید حتما با او دست بدهید. این نشانه ای از دوستی و احترام بین طرفین است. اگر به دیدار بزرگتری می روید بهتر است دست راست او را ببوسید که نهایت ادب و احترام خود را نشان بدهید. در هنگام خداحافظی لزومی ندارد دست بدهید.

اگر در جمعی حاضر شدید و برایتان سوال پیش آمد که ابتدا با چه کسی احوال پرسی کنید حتما از بزرگ تر های مجلس شروع کنید و در دیدارهای صمیمانه تر نیز ابتدا با نزدیک ترین فرد دست بدهید و احوالش را بپرسید.

در تمام روابطی که با ترک ها دارید ادب و احترام حرف اول را می زند. سعی کنید عبارت های ساده احوالپرسی را به ترکی یاد بگیرید که بتوانید راحت تر ارتباط برقرار کنید. درباره نحوه لباس پوشیدن نیز دقیق باشید. حتما به این نکته توجه کنید که نوع لباس های ترک ها با توجه به زمان و مکان متفاوت است و بهتر است از این فرهنگ تبعیت کنید.

آداب غذا خوردن

مردم ترکیه عاشق غذاهای مختلف هستند. این را می توانید از تنوع غذایی ترک ها دریابید. آن ها رژیم های غذایی خاصی دارند و بسیار مراقب سلامت خود هستند. طعم و عطر غذاهایشان بی نظیر است، تاریخچه غذایی غنی دارند و مواد غذایی مفیدی را استفاده می کنند. از آنجا که در مناطق  مختلف ترکیه تفاوت های زیادی مانند محصولات کشاورزی، فعل و انفعالات فرهنگی و شرایط جغرافیایی متفاوت وجود دارد، نحوه پخت غذا و سبک غذا خوردن نیز متفاوت است. در هر جای ترکیه می توانید با غذاهای عالی شگفت زده شوید.

اگر دوستی شما را به غذا در رستوران دعوت کرد هرگز اصرار نکنید که هزینه آن را بپردازید زیرا نوعی بی احترامی قلمداد می شود. همانطور که گفتیم ترک ها بسیار مهمان نواز هستند و سعی می کنند به بهترین شکل میزبان شما باشند. اگر می خواهید جبران کنید فقط کافیست بعدا میزبانتان را به رستوران دعوت کنید.

ترک ها عادت دارند در میان غذا سیگار بکشند و در پایان نیز قهوه یا چایی همراه با شیرینی میل کنند.

آداب هدیه دادن

معمولا در روابط دوستانه غذا خوردن یا سفر رفتن بر هدیه دادن اولویت دارد. در روابط کاری نیز هدیه دادن هیچ جایی ندارد. اگر می خواهید به کسی هدیه بدهید بهتر است او را به شام دعوت کنید یا صنابع دستی و فرهنگی کشور خودتان را به اون هدیه کنید. اگر به خانه کسی دعوت شدید می توانید شرینی یا وسایل تزیینی برای منزل ببرید. برای شیرینی نیز می توانید باقلوای ترکی را انتخاب کنید که تقریبا تمام مردم به آن علاقه دارند. معمولا در چنین مواردی گل هدیه نمی دهند.

آداب کسب و کار

معمولا در روابط کاری لزومی ندارد فاصله زیادی با طرف مقابلتان داشته باشد. می توانید به او نزدیک شوید و در فاصله کمتری با او صحبت کنید. هنگام صحبت نیز معمولا بحث طولانی می شود و حتی ممکن است از مسائل کاری نیز خارج شود. در چنین مواردی سعی نکنید که سریعتر سراغ اصل مطلب بروید زیرا بی ادبی تلقی می شود. اگر می خواهید روابط کاری خوبی با همکارانتان داشته باشید حتما به این نکته توجه کنید که ترک ها دوست دارند با افرادی که رابطه شخصی صمیمانه تری دارند و آن ها را می شناسند کار کنند. پس سعی کنید با همکارانتان صمیمی شوید و رابطه محترمانه و دوستانه ای با آن ها داشته باشید. برای این کار نیز می توانید از فرصت هایی که در زمان های غذا خوردن و در دورهمی های جمعی ایجاد می شود استفاده کنید.

آداب عزاداری

اگر کسی از همسایه هایتان فوت کرد بدانید که رسم ترک ها این است که تا روز سوم برای منزل مرحوم غذا می فرستند. خانواده مصیب دیده نیز معمولا فقط حلوا تهیه می کنند و به همسایه ها می دهند. معمولا در هنگام پخت حلوا افراد درباره خاطرات خوبی که با شخص سفر کرده داشته اند صحبت می کنند و برای آن مرحوم طلب مغفرت می کنند.