7 مورد از آداب و رسوم غیر معمول بلغارستان

7 مورد از آداب و رسوم غیر معمول بلغارستان

آداب و رسوم منحصر به فرد بلغارستان به سبب داشتن تاریخ کهن و هزارساله و تاثیراتی است که از فرهنگ های سراسر دنیا پذیرفته است. بلغارستان نیز درست مانند اکثر جاهای اروپا، کریسمس و عید پاک را به عنوان دو تعطیل اصلی خود جشن می‌گیرند و بسیاری از آداب و رسوم مرتبط مانند درخت کریسمس و تخم مرغ‌های عید پاک نیز در آن حضور دارند.

هر چند که، بسیاری از آداب و رسوم بلغارستانی‌ها کاملا عجیب و غریب است. بلغارستانی‌ها سر خود را به نشانه بله یا خیر به مراسم پا برهنه رقصیدن بر روی آتش تکان می‌دهند. یک توریست کاشکاوالی 7 مورد از عجیب غریب ترین رسوم بلغارستانی‌ها را ارائه می‌کند:

1- تعقیب صلیب داخل آب‌های یخ زده در جشن اپیفانی (خاج شویان)

مسیحیان بلغاریی هر سال تاریخ 6 ژانویه را به عنوان روز تجلی و غسل مسیح تعیین می‌کنند و در آنجا این روز را با عنوان روز Jordan می‌شناسند. که این مراسم در آب‌های یخ زده زمستانی و توسط مردان انجام می‌شود. بر طبق این رسم، یک کشیش صلیبی را به رودخانه می‌اندازد و همه افراد حاضر در مسابقه برای رسیدن به آن، پس از انداختن صلیب به آب می‌پرند. هر کسی صلیب را زودتر بدست بیاورد، در طول سال شاد و سالم خواهد بود.

یکی دیگر از رسوم روز Jordan، رقص در آب‌های یخ زده است. اینبار به جای تعقیب صلیب، مردان با آهنگ‌های سنتی بلغاری در رودخانه یخ زده می‌رقصند. این رسم بیشتر در شهر کالوفر برگزار می‌شود، اگرچه در جاهای دیگر نیز به نسبت برگزار می‌گردد.

2- کارناوال در برابر ارواح شیطانی: کوکری

در حالی که کارناوال‌ها قبل از عید در سرتاسر جهان رواج دارند، کوکرهای بلغارستانی نیز با لباس‌های ترسناک خود ظاهر می‌شوند. این مراسم باستانی کوکرها برای رهایی از ارواح شیطانی یا در حوالی سال نو یا در یکشنبه بخشش (Cheesefare Sunday)، درست قبل از عید برگزار می‌شود.

کوکرهای بلغاری به دلیل استفاده از ماسک‌های خزنده، زنگ‌های بزرگ روی کمربندشان و لباس‌های ساخته شده از پوست کلفت حیوانات، غیرقابل توصیف است. شهر پرنیک مکان بسیار خوبی برای دیدن انواع لباس‌ها در روزهای جشنواره ماسکراد سوروا در اواخر ژانویه یا اوایل فوریه هر سال می‌باشد.

3- استقبال از بهار با رنگ قرمز و سفید: بابا مارتا

در رسوم اجدادی بلغاری‌ها، روز اول مارس به عنوان آغاز بهار در نظر گرفته می‌شود. در افسانه‌ها مارس به شکل پیرزن افسانه‌ای بابا مارتا (بابا مارتا، "مادربزرگ مارس") تصور می‌شود و بسیار عمیق با تزیین رشته‌ای به رنگ قرمز و سفید به نام Martenitsa در ارتباط است. در اول مارس هر سال، بلغاری‌ها به مناسبت تبریک ابتدای بهار به هر یک از دوستانشان مارتنیتسا هدیه می‌دهند.

و وقتی درخت شکوفه یا لک لکی می‌بینید، می‌خواهید مارتنیتسایتان را به درخت گره بزنید یا به ترتیب آن را در زیر یک سنگ قرار بدهید. در نتیجه، در ماه مارس تمام بلغارستان برای استقبال از بهار به رنگ قرمز و سفید در می‌آید.

4- رسم مقدس پابرهنه رقصیدن بر روی آتش: نستیناری

در چند روستای دور افتاده در کوه‌های Strandzha در نزدیکی مرز ترکیه ، یک آیین عرفانی وجود دارد که هنوز که هنوز است هم زنده مانده است. در شب روز مقدسین کنستانتین و روز هلن، روستاییان در این میدان دور هم جمع می‌شوند تا پا برهنه روی خاکسترهای سوزناک برقصند. بنا بر گزارش ها ، رقصندگان (ملقب به نستیناری، нестинари) به حالت خلسه ناشی از یک طبل مقدس فرود می‌آیند، و توضیح می‌دهند که علت فقدان کامل درد در شرکت کنندگان چیست.

سنت نستینارسوو یا آناستناریا، اصول ارتدکس شرقی را با آیین‌های باستانی قدیمی‌تر ترکیب می‌کند. جالب است بدانید که این رقص توسط بلغارهای قومی و جمعی از یونانیان سابق برخی از روستاهای Strandzha تمرین می‌شود.

5- آیین باستانی‌ای که به دلیل ظلم خودشان ممنوع شد: چرخاندن سگ

اگرچه این رسم از سال 2011 به طور رسمی در تمام بلغارستان ممنوع اعلام شده است، ولی مراسم چرخاندن سگ صدها سال در مناطق جنوب شرقی این کشور به عنوان یک سنت مرسوم بوده است. و با این کار قصد داشتند از سگ‌ها در برابر هاری محافظت کنند و در به اصطلاح دوشنبه سگی (دوشنبه قبل از روز سنت تئودور) انجام شود، چرخش سگ توسط سازمان های بهزیستی حیوانات در سراسر جهان به عنوان یک عمل ظالمانه به حساب می‌آید.

رایج ترین شیوه این آیین، تعلیق یک سگ در بالای آب با استفاده از طناب و چرخاندن آن در هر جهت است. میزان صدمات جسمی یا روانی سگ‌ها از این آیین نیز همچنان بحث برانگیز است، هرچند این آیین از قرن نوزدهم در حال از بین رفتن بوده ولی فقط در دهکده‌های دور افتاده در دوران مدرن حفظ شده بود.

6- روز ولنتاین؟ نه ممنون ، من به جای آن شراب را جشن می گیرم: روز Trifon Zarezan

در حالی که سنت غربی روز ولنتاین در چند دهه گذشته کاملاً در بلغارستان رایج شده است، همه بلغاری‌ها می‌دانند که 14 فوریه هر سال در واقع زمان یکی دیگر از جشنواره‌های محلی سنتی است. روز Trifon Zarezan یا همان روز سازندگان انگور، کمتر به عشق یک شخص مربوط می‌شود و همه چیز در مورد عشق به شراب است.

اواسط ماه فوریه معمولاً زمان قطع انگور برای اطمینان از رشد کافی و  مناسب و برداشت فراوان آن در پاییز است و به همین دلیل هم برش سنتی انگور در تعطیلات تریفون زارزان، جشن باروری و ویژگی‌های جادویی شراب بلغارستان، رواج یافته است و لازم به گفتن دلیلش نیست که چرا مجردها و حتی بسیاری از زوج‌ها روز تریفون زارزان را به روز ولنتاین ترجیح می‌دهند. 

7- آرزوی موفقیت برای شما مثل آب جاری شود: ریختن آب در مقابل درب

روش‌های زیادی برای آرزوی موفقیت برای هر کسی در سر تا سر جهان وجود دارد، اما آنچه در بلغارستان انجام می‌شود جالب برانگیز است. وقتی کسی برای یک رویداد مهم زندگی خود مانند روز اول مدرسه، امتحان سرنوشت ساز یا یک مسابقه مهم، خانه را ترک می‌کند، مرسوم است که یک کاسه مسی آب را در مقابل درب آهنی ریخته، تا در این صورت به معنای واقعی کلمه "این" ممکن است موفقیت برای شما به همراه داشته باشد. و وقتی عروس قبل از عروسی از خانه بیرون می‌رود، یک کاسه مسی پر از آب را نیز در مقابل در می‌ریزد!

به طور معمول، این سنت با دادن یک گیاه شمعدانی به کسی، سمبل سلامت و کامیابی است. در واقع اینطور به نظر می‌رسد که یک مراسم کامل برای اطمینان از موفقیت برگزار می‌شود!